Gminne święto plonów w Racławicach skąpane słońcem

Dziękować za plony matki ziemi to tradycja każdej polskiej wsi. Z tej okazji organizowane są dożynki, które w tym roku miały miejsce w Racławicach w dniu 3 września. Dożynki Gminne rozpoczęły się od uroczystego dziękczynienia podczas Mszy Świętej polowej przy kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Racławicach.

Eucharystii przewodniczył proboszcz ksiądz Jacek Miodek w koncelebrze z księżmi Mariuszem Górszczykiem, Tadeuszem Augustynkiem i Piotrem Wieczorek.

Oprawę muzyczną zapewniła JOD z Racławic i Czubrowic pod dyrygenturą Mariusza Mazura. We Mszy Św. wzięły udział delegacje wieńcowe z ośmiu sołectw Gminy Jerzmanowice-Przeginia, poczty sztandarowe a także władze Gminy, zaproszeni goście oraz Mieszkańcy.

Po zakończonej eucharystii uformował się barwny korowód dożynkowy, który przeszedł na miejsce uroczystości zlokalizowanej na boisku sportowym. Na czele jechały pięknie udekorowane ciągniki, następnie Jurajska Orkiestra Dęta z Racławic i Czubrowic pod kierownictwem dyrygenta i tamburmajora Mariusza Mazura prowadziła cały korowód, poczty sztandarowe OSP i górników, parada konna, Starostowie i Gospodarze dożynek jadący bryczką, delegacje wieńcowe Kół Gospodyń z wszystkich miejscowości gminy, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy.

Po powitaniu przez wójta gminy Pana Tomasza Gwizdałę wszystkich przybyłych gości, Starostów Dożynek i mieszkańców rozpoczął się obrzęd dożynkowy.

Starostowie Dożynek, P. Anna Hrabia i P. Przemysław Kaleta przekazali bochny chleba w ręce wójta gminy P. Tomasza Gwizdały i sołtysa miejscowości Racławice P. Henryka Babiucha, prosząc o gospodarne i sprawiedliwe dzielenie, tak, by nikomu GO nie zabrakło. Następnie podzielony chleb został rozczęstowany przez Wójta i zaproszonych gości wśród uczestników Dożynek. Równocześnie mieszkańcy i zgromadzeni goście mogli zabrać dla siebie oraz swoich rodzin specjalne przygotowany podarunek – chlebki dożynkowe, których organizatorzy przygotowali kilkaset.

Święto plonów nieodzownie kojarzy się z przepięknymi wieńcami symbolizującymi urodzaj i dostatek. Podczas tegorocznych Dożynek osiem arcydzieł wykonanych przez Panie z naszych Kół skupiało uwagę wszystkich uczestników wydarzenia. Wieńce zachwycały misternością wykonania, pomysłem i niezwykłą urodą. Każda grupa wieńcowa została uhonorowana przez Gospodarzy Dożynek nagrodą pieniężną i upominkiem w ramach zorganizowanego przeglądu.

Dożynkowy klimat Racławic był niezwykle radosny, barwny i urokliwy, a działo się to za sprawą wspaniale udekorowanych posesji i witających gości transparentów, barwnego korowodu, kolorowych strojów, radosnej muzyki i przyśpiewek.

Wielość udekorowanych zagród oraz pomysłowość i oryginalność przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów konkursu na „Najpiękniej udekorowaną zagrodę dożynkową”.

Do konkursu zgłoszono 30 zagród. Komisja konkursowa w składzie: Mado Kucharska przewodnicząca, Małgorzata Poznańska i Grzegorz Sieradzki miała bardzo trudne zadanie do wykonania. Ostatecznie przyznano trzy główne nagrody, które zdobyli: I – Krzysztofik Lucyna, II Mirek Anna i III – Hrabia Anna. Laureaci otrzymali nagrody w formie sprzętów przydatnych w domowych zagrodach do ich pielęgnacji i utrzymania estetyki, a także do wypoczynku. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki oraz dyplomy.

Równolegle z atrakcjami odbywał się program artystyczny, na który złożyły się występy zespołów: Młodzieżowego Zespołu „MAZURECZEK” pod kierunkiem Mariusza Mazura, zespołu tanecznego pod kierunkiem Pana Kazimierza Cygana ubarwionego ludowymi przyśpiewkami oraz Zespołu „THE VULL- świętującego 25 – lecie swojej działalności scenicznej, który wprowadził uczestników w klimat zabawy tanecznej z DJ K7 Sosen Group.

Wydarzeniu towarzyszyły: wystawy sprzętu rolniczego, zbiorów Regionalnej Izby Historycznej, zorganizowanej przez GEO-HIS, tradycyjny wyrób masła połączony z degustacją przygotowany przez uczniów SP w Racławicach z P. Dyrektor Agatą Skotniczną, stoisko ze smakołykami KGW „Racławianki”, stoisko z pysznym bigosem przygotowanym przez

Członków Klubu Seniora „Złota Jesień”, stoisko z ciastami upieczonymi przez Mieszkańców Racławic i pracowników UG, stoiska KRUS i MODR, potrawy z grilla, które na bieżąco przygotowywali Członkowie Komitetu Inicjatyw Społecznych, prezentacja sprzętu wojskowego w wykonaniu 111 Batalionu Lekkiej Piechoty z Krakowa oraz park rozrywki dla najmłodszych.

Do zorganizowania tegorocznego święta plonów w prawdziwie dożynkowej atmosferze przyczyniło się wiele osób. Szczególne wyrazy uznania i podziękowania kierujemy do całej Społeczności Racławic, która włożyła ogrom pracy w realizację tego przedsięwzięcia i osiągnęła tym samym prawdziwy sukces iventowy. PIĘKNIE DZIĘKUJEMY: Sołtysowi z Radą Sołecką, Mieszkańcom, Proboszczowi parafii Racławice Ks. Jackowi Miodkowi, Członkiniom KGW „Racławianki”, Klubowi Seniora „Złota Jesień” z Racławic i Czubrowic, Radnym, Komitetowi Inicjatyw Społecznych, Stowarzyszeniu Eksploracyjno – Historycznemu GEO – HIS, Gronu Pedagogicznemu z P. Dyrektor Agatą Skotniczną i uczniami Szkoły Podstawowej w Racławicach, Młodzieżowemu Zespołowi „MAZURECZEK” wraz z opiekunem, Jurajskiej Orkiestrze Dętej z Racławic i Czubrowic z kapelmistrzem i tamburmajorem Mariuszem Mazurem, Panu Kazimierzowi Cyganowi z zespołem tanecznym, zespołowi THE VULL, wszystkim Delegacjom Wieńcowym, Komisji Konkursowej oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tego Święta. Szczególne podziękowania kierujemy do Mieszkańców i Pracowników Urzędu Gminy, którzy upiekli przepyszne ciasta oraz do Mieszkańców, którzy przekazali swoje dary ziemi jako materiały do dekoracji.

Dożynki nie były by tak dobrze zorganizowane gdyby nie sponsorzy imprezy, którzy sprawili, że ich wymiar był „bogatszy”, za co bardzo dziękujemy.

· BERGER BAU POLSKA Sp. z o.o., ul. Wodzińska 55, 32-500 Chrzanów

· Zdzisław Kurek INŻYNIERIA SANITARNA KUREK, Jerzmanowice

· Jacek i Aleksander Gąska – Sp. z.o.o. Części do kombajnów, ciągników, pras Gotkowice

· Tadeusz Kaleta – Delikatesy CENTRUM – Racławice

· Aneta i Krystian Mazur– Centrum Mięsne Firma Handlowa ANETKA – Racławice

· Kamil i Dorota Łuszczek F.H.U. Owoce – warzywa Czubrowice

· Jeronimo Martins Polska S.A – sklep Jerzmanowice

· Przemysław Kaleta – Racławice – starosta dożynek

· Paweł Redel – Usługi Remontowo-Budowlane – Czubrowice

· Dorota i Marek Bobela – F.U.H „MAREX” Racławice

· Tadeusz Grzegorczyk – Przedsiębiorstwo Budowlane STONES, kamieniarstwo Krzeszowice

· Dominika Redwan – ubezpieczenia superpolisa Racławice

· Józef Godyń, Piotr Godyń SPEED BUS – Krzeszowice

· Elżbieta i Krzysztof Stachowicz – KRZYŚ – BRUK Usługi brukarskie i ogólnobudowlane

· Agnieszka Izdebska – E-BANER Pracownia Reklamy, Rafał Izdebski – radny

· Paweł Furman – radny

· Janusz i Monika Sioła – Firma Produkcyjno – Usługowo – Handlowa „Sioła Trans” – Racławice

· Marcin Hrabia, Kamil Hrabia – Usługi Stolarsko – ciesielskie Racławice

· Zbigniew Pomierny – Firma Handlowo-Usługowa UNIPOM – Racławice

· Agnieszka i Adrian Skotniczni –A-D BUD Pokrycia Dachowe – Racławice

· Jacek Wadowski – Firma Wadowski Zakład Pogrzebowy – Racławice

· Wioletta Smagacz – Kompleksowe Usługi Krawieckie Racławice

· Krzysztof Sołtysik – Energotech, projekty, nadzór i wykonawstwo – Racławice

· Zenon Kozioł – Usługi budowlane Racławice

· Sylwia i Zbigniew Babiuch – Towarowy Transport Drogowy – Racławice

· Ewa Kurzawa Racławice– salon płytek łazienkowych Olkusz

· Robert Tomczyk – usługi stolarskie Racławice

· Grzegorz Hrabia – VOLMAX Racławice

· Tomasz Chochół – SABIT sp. zo.o. Racławice

· Marcin Woźniak – Racławice – HYDRO- CAN PROSYSTEM

· Anna i Waldemar Skotniczni Racławice – diler firmy STIHL z Jerzmanowic

· Przemysław Mitka, Łukasz Babiuch Racławice – Auto części „Mobil Car” s.c.

· Wojciech Noga, Artur Takuski– SELBUD, skład budowlany Przeginia

· Przemysław Tomczyk – usługi budowlane Racławice

· Anna Hrabia Racławice – starościna dożynek

· Daniel Szczurek Racławice – Pasieka w Dolinie Racławki

Z wyrazami ogromnej wdzięczności i uszanowania: wójt Gminy Tomasz Gwizdała oraz zespół Gminnego Ośrodka Kultury w Jerzmanowicach.