7 Festiwal Nietoperzy!
Festiwal Nietoperzy już za nami. Impreza trwała dwa dni i składała się jak zawsze z kilku paneli: naukowego, rekreacyjno-sportowego i artystyczno-kulturalnego. Każdy z nich cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.
Festiwalowy dzień pierwszy otwierała konferencja naukowa pt. „Ochrona nietoperzy, a zrównoważona turystyka”, odbywająca się w siedzibie biblioteki i ośrodka kultury w Jerzmanowicach. Organizatorami odpowiedzialnymi za część merytoryczną spotkania byli: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Ojcowski Park Narodowy oraz Stowarzyszenie Ekoturystyki ,,Ostaniec”. Słuchacze – w dużej mierze goście branżowi i działacze lokalni – z dużym zainteresowaniem wsłuchiwali się w przygotowane referaty, mające wesprzeć ich pracę i ochronę środowiska. Spotkanie zwieńczyło grupowe zwiedzanie Jaskini Nietoperzowej i spotkanie integracyjne. Nie zabrakło tam rozmów związanych z omawianymi na konferencji kwestiami, jak choćby życiem nietoperzy, czy działalnością turystyczną, z pewnością więc każdy z uczestników zaliczy festiwalowy początek do bardzo udanych i owocnych.
Drugi dzień Festiwalu rozpoczął się wycieczkami terenowymi z jurajskimi przewodnikami, a do wyboru były 3 trasy, zaplanowane tak, by pokazać wycieczkowiczom jak najwięcej walorów krajobrazowych naszej gminy. W tam samym czasie, w Dolinie Będkowskiej pod Dupą Słonia, Grupa Jurajska GOPR poprowadziła zajęcia edukacyjne ,,Bezpiecznie na Jurze”. Była wspinaczka skałkowa z asekuracją, pokaz sprzętu wspinaczkowego i ratowniczego oraz – przede wszystkim – wspieranie świadomości w zakresie bezpiecznej turystyki. Zaś przewodnicy Speleoklubu Olkusz zapewnili zwiedzanie w Dolinie Jaskiń Nad Źródłem i Młotowej. Gra terenowa ,,W Jaskiniowej dolinie” o Puchar Prezesa Kopalni Wapienia ,,Czatkowice” rozpoczęła się w Łazach i trwała, bagatela, 4 godziny, zapewniając uczestnikom sporo wyzwań, zdrową rywalizację i bardzo dużo pozytywnej energii. Zwiedzanie Jaskini Nietoperzowej i Wierzchowskiej z przewodnikami, jak zawsze spotkało się z ogromnym odzewem chętnych na zwiedzanie jaskiń.
W tym roku po raz pierwszy pod Jaskinią Nietoperzową pojawiła się możliwość wypożyczenia książek, ponieważ Powiatowa i Gminna Biblioteka Publiczna w Jerzmanowicach pełniła dyżur plenerowy, edukując literacko młodych festiwalowiczów. Również plener malarski w Chochołowym Dworze, połączony z konkursem, przyciągnął rzeszę malarzy-amatorów. Przy udziale sztalug, pędzli i farb powstały przepiękne pejzaże przedstawiające urokliwe miejsca naszej gminy, przełożone na płótna przez pryzmat wrażliwości i indywidualizmu uczestników pleneru. Jak co roku nie mogło zabraknąć konkursów międzypokoleniowych, które mają na celu promowanie walorów przyrodniczych i kulturowych okolic Powiatu Krakowskiego. Jednym z ciekawszych konkursów był ten pod nazwą ,,Ciasto nietoperzowe”, gdzie pomysłowością wykazało się wielu uczestników, nagrodzonych za trud, pomysłowość i kreatywność nagrodami rzeczowymi. Również w konkursie ,,Motyw nietoperza w sztuce użytkowej” uczestnicy zachwycili: starannością, estetyką, i wariacjami na temat motywu przewodniego, a jury miało bardzo ciężką decyzję do podjęcia.
Finał 7. Edycji Festiwalu Nietoperzy odbył się w gminie Jerzmanowice-Przeginia pod Jaskinią Nietoperzową, gdzie wraz z animatorami-edukatorami z Krainy Podkowca Life+ Podkowiec Towers przeprowadzono gry plenerowe, wręczono statuetki ,,Ceramiczny Nietoperz” i ogłoszono wyniki konkursów: kulinarnego pn. ,,Ciasto nietoperzowe”, malarskiego, artystycznego pt. ,,Motyw nietoperza w sztuce użytkowej” oraz gry terenowej w Jaskiniowej Dolinie. Finałowi towarzyszyły oczywiście wystawy pokonkursowe.
Organizatorzy składają podziękowania sponsorom i partnerom Festiwalu Nietoperzy, dziękując jednocześnie wszystkim uczestnikom, którzy sprawiają, iż Festiwal z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.