Barwne święto plonów w Łazach
Dożynki, jako uroczystość o wielowiekowej tradycji, są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Są również okazją do zaprezentowania dorobku społeczeństwa rolniczego, jego różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego. Tegoroczne dożynki w Gminie Jerzmanowice-Przeginia odbyły się w niedzielę 1 września w Łazach na boisku sportowym. Gospodarzami święta plonów byli wójt gminy Tomasz Gwizdała, radna gminy Joanna Chałupka, sołtys Marek Tucharz z radą sołecką oraz cała społeczność Łaz. Funkcję starostów pełnili przedstawiciele mieszkańców Łaz, Pani Magdalena Giera i Pan Jakub Szwarc, aktywni członkowie społeczności lokalnej i świetni gospodarze. Pani Magdalena – absolwentka ogrodnictwa i hodowczyni bydła mlecznego a zarazem członkini KGW „Łazowianki”, Pan Jakub – geodeta i gospodarz, z pasją do koni, charytatywnie wspierający Fundację Z Miłości Do Zwierząt.
Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.
Święto Plonów rozpoczęła msza święta polowa, której przewodniczył proboszcz parafii Jerzmanowice Kazimierz Szczęsny, o oprawę muzyczną zadbała orkiestra dęta i koło gospodyń z Jerzmanowic. Na wspólną modlitwę przybyli w barwnym korowodzie, prowadzonym przez Orkiestrę Dętą z Jerzmanowic: mieszkańcy, poczty sztandarowe, delegacje wieńcowe z 8 miejscowości gminy, zaproszeni goście oraz gospodarze ze starostami.
Po zakończonej wspólnej modlitwie nastąpiło poświęcenie udekorowanych bochnów chleba, misternie wykonanych wieńców, a także samochodu strażackiego OSP Łazy. Nieodzownym obrządkiem każdego święta plonów jest obdarowanie gospodarzy chlebem i częstowanie uczestników wydarzenia.
Starostowie tegorocznych dożynek Pani Magdalena Giera i Jakub Szwarc przekazali bochny chleba na ręce gospodarzy dożynek wójta Tomasza Gwizdały i sołtysa Marka Tucharza prosząc o dzielenie nim gospodarnie i sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło. Podczas, gdy zaproszeni goście częstowali chlebem wszystkich uczestników święta plonów, KG z Jerzmanowic pod kierunkiem Joanny Foryciarz zapewniło oprawę muzyczną śpiewając pieśń „Chlebie żywy z nieba dany”.
Po części oficjalnej przyszedł czas na ogłoszenie wyników z przeglądu wieńców dożynkowych oraz konkursu na najpiękniej udekorowaną zagrodę.
Jak wiemy, wieniec dożynkowy to nieodłączny element polskiej tradycji związanej z obchodami dożynek. W naszej gminie pozostajemy wierni tej tradycji, dlatego, jak co roku, w trakcie Święta Plonów odbył się przegląd niepowtarzalnych dzieł sztuki stworzonych przez 8 Kół Gospodyń. Kreatywność i staranność wykonania dzieł oraz wyrównany poziom stanowiły nie lada wyzwanie dla komisji oceniającej i dylemat jak wybrać piękny spośród najpiękniejszych. Komisji konkursowej przybył z pomocą wójt gminy Tomasz Gwizdała, który doceniając pracę i zaangażowanie wszystkich grup wieńcowych stwierdził, że wszystkie zasługują na I miejsce i przyznał jednakowe nagrody pieniężne po 1000,00 zł.
Po wręczeniu nagród wykonano pamiątkowe zdjęcia wszystkich KG z zaproszonymi gośćmi.
.
Zwyczaj zagród dożynkowych to jeden z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych elementów polskiej tradycji ludowej, którą kultywujemy organizując konkurs na „Najpiękniej udekorowaną Zagrodę Dożynkową” podczas dożynek gminnych. Wykorzystaliśmy tę tradycję by zaktywizować mieszkańców sołectwa Łazy do przyozdobienia swoich zagród i tym samym stworzyć niepowtarzalny, wiejski klimat. Do konkursu zgłoszono 12 zagród. Komisja konkursowa w składzie: Tadeusz Nabagło, Barbara Jochymek i Małgorzata Poznańska oceniając brała pod uwagę m.in. ogólną estetykę przygotowanej dekoracji, nawiązanie do tradycji dożynek, nakład włożonej pracy, użycie zbóż, kwiatów, itp. Zaangażowanie oraz kreatywność Mieszkańców Łaz przerosły najśmielsze oczekiwania nie tylko komisji oceniającej ale wszystkich przybyłych na wydarzenie, którzy wyrażali zachwyt i uznanie dla autorów prac. Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców, których obdarowano nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Firmę Gąska sp. z o.o. oraz Gminny Ośrodek Kultury. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia.
Jak się okazało dożynki gminne były również doskonałą okazją do uhonorowania osób wspierających działalność OSP, którym wręczono statuetki.
Wreszcie przyszedł czas na program artystyczny, w którym obejrzeliśmy prezentacje taneczne w wykonaniu dzieci i młodzieży pod kierunkiem Kazimierza Cygana, występu w wykonaniu Orkiestry Dętej z Jerzmanowic pod batutą Przemysława Mirka oraz koncertu kapeli góralskiej WARASY. O godzinie 19:00 rozpoczęła się zabawa taneczna z kapelą WARASY, która dostarczyła niezapomnianych wrażeń muzycznych i trwała do późnych godzin nocnych.
Na tegorocznych dożynkach nie zabrakło akcentów kulinarnych, można było skosztować tradycyjnego jadła, swojskiego chleba ze smalcem oraz kiszonym ogórkiem i ciast przygotowanych przez KGW Łazowianki, dziczyzny przygotowanej przez koło łowieckie Szarak, produktów z OSM ze Skały oraz słodkości serwowane przez pracownice urzędu gminy.
Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji i zabaw w parku rozrywki oraz przejażdżki na kucykach. W stoisku informacyjnym KRUS odwiedzający mogli pobrać broszury oraz zasięgnąć informacji w tematach związanych z rolnictwem. Elementem towarzyszącym wydarzeniu była wystawa sprzętu rolniczego udostępnionego przez lokalną społeczność.
Serdeczne PODZIĘKOWANIA składamy WSZYSTKIM MIESZKAŃCOM Łaz oraz Organizatorom i Współorganizatorom za zaangażowanie i nieocenioną pomoc, piękny i niepowtarzalny wystrój, gościnność i życzliwość, oraz WSZYSTKIM, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tegorocznych dożynek gminnych.
Dzięki Wam, sprzyjającej aurze i hojności darczyńców udało się stworzyć niepowtarzalny klimat.
Dziękujemy również firmom, które wsparły nasze wydarzenie:
- Inżynieria Sanitarna Zdzisław Kurek z Jerzmanowic,
- Termo-Instal Zbigniew Sołtysik z Jerzmanowic,
- Gąska sp. z o.o. z Gotkowic,
- Delikatesy „MALINA” Marta i Marek Pryga
- Grzegorzowi Suszkowi, E-REMONTY z Krakowa,
- BERGER BAU POLSKA Sp. z o.o. z Wrocławia,
- PPUH Wolimex Eugeniusz Wojak z Limanowej,
- Gajda Architektura Krajobrazu z Brzezia.
Do zobaczenia za rok w Gotkowicach!