Piknik Integracyjny – Jak pięknie być Razem!

Już za nami II Integracyjny Piknik dla dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu powiatu krakowskiego.

Impreza odbyła się 16 czerwca 2024 r. w centrum Jerzmanowic na boisku sportowym.

Dzięki licznym współorganizatorom odbyło się wiele wydarzeń artystycznych z udziałem dzieci, młodzieży i osób dorosłych w tym osób niepełnosprawnych.

Pomimo początkowo niezbyt sprzyjającej pogody na boisku sportowym zgromadziło się wielu mieszkańców i zaproszonych gości.

Gośćmi tegorocznego pikniku byli m.in. uczestnicy ruchu wspólnotowego „Wiara i Światło” z Jaworzna – Dominki Bis.

Uczestnicy mieli możliwość skorzystania z różnych atrakcji artystycznych oraz imprez towarzyszących takich jak np. animacje taneczne dzieci – „Fitness z Kasią” prezentując połączenie różnych stylów tanecznych od walca po disco.

Dziecięcy zespół taneczny działający pod fachowym okiem Kazimierza Cygana przygotował pokaz tańców.

Zagrała Orkiestra Dęta z Jerzmanowic pod kierunkiem Przemysława Mirka, a także młodzieżowy zespół Sokoły pod dyrekcją Vasyla Stefanyuka.

Były występy wokalne m.in. wystąpiła Schola Parafialna z Jerzmanowic prowadzona przez ks. Piotra Szczęsnego z Jerzmanowic oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Jerzmanowic Małgosia Nabagło i Łukasz Jarosiński, którzy wykonali utwór „ulecz świat” czyli cover hitu Michaela Jacksona „Heal the World”.

Niezwykłym wydarzeniem dnia był koncert gitarowy Krzysztofa Toczko wśród muzyków i fanów znany jako pARTyzant, który przedstawił ciekawy spektakl pełen refleksji i humoru. To wykonawca, który ma na swoim koncie występy na dużych scenach, nie tylko w Polsce ale także poza granicami kraju m.in. Niemczech, Szkocji czy w Czechach, a jednocześnie świetnie odnalazł się na naszej „małej scenie”.

Fundacja DKMS zorganizowała punkt rejestracji i pobrania wymazu, gdzie można było wypełnić formularz rejestracyjny i samodzielnie pobrać wymaz, aby zostać dawcą szpiku.

Podczas trwania całej imprezy prowadzona była w wielu punktach na boisku, zbiórka dla Jonaszka z Łaz chorego na rozszczep kręgosłupa.

Rodzice osób niepełnosprawnych ze stowarzyszenia SRIPON z Jerzmanowic częstowali pysznymi domowymi ciastami. Panie z Koła Gospodyń z Jerzmanowic serwowały tradycyjne wiejskie jadło. Myśliwi z Koła Łowieckiego zapraszali do swojego namiotu m.in. na smakowity gulasz myśliwski, którego zapach przyciągał wielu amatorów dziczyzny.

Strażacy z OSP Jerzmanowice przygotowali pokaz pierwszej pomocy.

Na zakończenie Pikniku zagrała Kapela Góralska pod kierunkiem Zbigniewa Wałacha, który najpierw przygrywał zespołowi Mali Hamernicy z Nowohuckiego Centrum Kultury. Zespół zaprezentował program artystyczny w autentycznej formie folkloru Skalnego Podhala.

Główni organizatorzy to Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych, Parafia św. Bartłomieja oraz Gminny Ośrodek Kultury w Jerzmanowicach. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego pod patronatem honorowym Wójta Gminy Jerzmanowice- Przeginia.

W czasie pikniku można było wziąć udział w przygotowanych imprezach towarzyszących: animacje dla dzieci, dmuchańce, malowanie twarzy, przejażdżka na kucykach, ścianka wspinaczkowa, konkurencje sportowe, gry i zabawy stolikowe, pokaz pierwszej pomocy, pokaz psów myśliwskich, stoiska z wiejskim jadłem i dziczyzna.

Piknik został zorganizowany dzięki sponsorom.

Byli to:

Berger Bau Polska Sp. Z o.o.

Smakosz główny sponsor Kapeli Góralskiej

Gąska Sp. Z o.o.

Szkoła Języków Obcych KONTAKT Pani Anny Piechoty

Dziękujemy wszystkim za wszystko.