„Niepodległość upragnione dobro pokoleń Polaków” – wieczór poetycki w Jerzmanowicach

„Niepodległość upragnione dobro pokoleń Polaków” - wieczór poetycki w Jerzmanowicach

105 lat temu, 11 listopada 1918 wraz z zakończeniem I wojny światowej, Polska odzyskała niepodległość. Spełniło się wielkie marzenie Polaków o wolności. Kartografowie mogli wrysować mapę Polski do wszystkich atlasów świata.

Droga do niepodległości była długa i trudna. Wiele tysięcy naszych rodaków straciło życie w tej drodze, wiele tysięcy znalazło się w więzieniach na Syberii, wiele tysięcy zostało zmuszonych do emigracji. Jednak duch wolności w narodzie nigdy nie upadł, dlatego dziś możemy się cieszyć wolnością

W tamtym czasie Polacy z entuzjazmem przystąpili do odbudowy swojego państwa. Po 123 latach niewoli, pobudzony do działania naród, każdego dnia kreował nową rzeczywistość w poczuciu odpowiedzialności i miłości. Wspólnota ich budowała i dodawała sił. Nasz kraj rósł w siłę, rozkwitał na nowo, został odbudowany i świecił swoim dawnym blaskiem.

Wspominamy tych wszystkich, którzy za odzyskaną wolność stracili życie i zdrowie, a także tych którzy nasz kraj odbudowali. Wyrażamy naszą ogromną wdzięczność za to, że nie ustali w dążeniu do wolności. Nie poddali się, abyśmy dziś mogli tu być, w szczęśliwej i wolnej Polsce.

Na wspomnienie tamtych czasów przygotowano program słowno-muzyczny pod tytułem „Niepodległość upragnione dobro pokoleń Polaków”. Scenariusz i realizację projektu zaangażowali się:

  • Panie Koła Gospodyń z Jerzmanowic z akompaniamentem Pana Marcina Filipek
  • Orkiestra Dęta z Jerzmanowic pod batutą nowego dyrygenta Przemysława Mirka
  • Zespół taneczny pod kierunkiem Pana Kazimierza Cygana
  • Uczniowie Szkoły Podstawowej z Jerzmanowic im. Świętej Królowej Jadwigi

Scenariusz programu przedstawiał długie lata dążenia Polski do niepodległości. Czytane przez lektorów piękne i wzruszające wiersze polskich poetów przeplatane były utworami muzycznymi śpiewanymi przez Panie z Koła Gospodyń i dzieci ze szkoły. Patriotyczne utwory i hymn zagrała Orkiestra Dęta z Jerzmanowic. Dzieci, tańczące w ramach zajęć gminnych, urozmaiciły cały występ pięknym polonezem, krakowiakiem i trojakiem.

Po koncercie kilka słów do zebranych powiedział proboszcz parafii w Jerzmanowicach Kazimierz Szczęsny, Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia Tomasz Gwizdała oraz Członek Zarządu Powiatu Krakowskiego Tadeusz Nabagło.

Pragniemy gorąco podziękować wszystkim twórcom i artystom za poświęcony czas, energię i zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.

W szczególności

  • Paniom z Koła Gospodyń z Jerzmanowic
  • Panu Marcinowi Filipek
  • Orkiestrze Dętej z Jerzmanowic pod batutą Pana Przemysława Mirka
  • Zespołowi tanecznemu pod kierunkiem Pana Kazimierza Cygana
  • Uczniom Szkoły Podstawowej z Jerzmanowic pod kierunkiem Marii Sutyły
  • Panu Mariuszowi Wiechowi za nagłośnienie
  • Pani Anecie Firszt- Kozdębie dyrektor Szkoły w Jerzmanowicach
  • Lektorom: Wiktorowi Kaczmarczyk i Mateuszowi Marek

Koło Gospodyń z Jerzmanowic reprezentowały:

Soprany: Wioletta Skrzypek, Aleksandra Litawa, Małgorzata Jórasz, Oliwia Leja, Stanisława Gzyl, Maria Szlachetka, Elżbieta Pogan, Barbara Seweryn

Alty: Marta Tucharz, Anna Chramęga, Małgorzata Wites, Agata Tuleja-Kozera, Paulina Żurawska, Joanna Foryciarz