Wielkanoc z GOK 2023

Wielkanoc w GOK

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych oraz zbliżającej się Niedzieli Palmowej w dniach 27-29 marca 2023 r. w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty robienia palm wielkanocnych, w których uczestniczyli podopieczni ŚDS – OT, uczniowie szkół i mieszkańcy gminy. Warsztaty poprowadziła Pani Maria Szlachetka z pomocą pracowników Gminnego Ośrodka Kultury.

Podczas warsztatów uczestnicy wykonali tradycyjne palmy wielkanocne z bukszpanu, gałązek wierzbowych z baziami oraz kwiatów zrobionych z krepiny. Samodzielnie zrobione kolorowe kwiaty sprawiły, że każda palma była niepowtarzalnie piękna. Własnoręcznie wykonane palmy uczestnicy zabrali ze sobą do poświęcenia w Niedzielę Palmową.

Był to dobry czas dla każdego. Kreatywność, pomysłowość, śmiech i zabawa to określania komponujące się z atmosferą warsztatów. Dzięki takim spotkaniom wspólnie pielęgnujemy piękne polskie tradycje, przekazując je następnym pokoleniom.

Święta Wielkiej Nocy są okazją do przygotowania ozdób, które przystroją nasze domy w tym wyjątkowym czasie. Tradycje związane z celebracją tych najważniejszych w kulturze chrześcijańskiej świąt często mają swoje korzenie w dawnych słowiańskich obrzędach związanych z budząca się do życia przyrodą. Wiele z tych dawnych tradycji jest ciągle kultywowanych i przejawia się właśnie w ozdobach, które goszczą na wielkanocnym stole oraz w naszych domach.

W trosce o pielęgnowanie tych tradycji został przeprowadzony konkurs „Na najładniejszy stroik wielkanocny”, na który wpłynęło 48 prac. Kreatywność autorów przerosła najśmielsze oczekiwania organizatora. Komisja miała bardzo trudne zadanie do wykonania. Wyniki poniżej.