Dla Niepodległej – relacja

0
1091
views

11 listopada 2018 roku to dzień szczególny, bo upłynęło 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji na terenie gminy Jerzmanowice-Przeginia odbył się szereg wydarzeń kulturalnych. Uroczyste obchody rozpoczął „Wieczór dla Niepodległej” w Jerzmanowicach w dniu 8 listopada podczas którego z zastosowaniem wielu środków wyrazu artystycznego zaprezentowano drogi dążenia do odzyskania niepodległości przez Polskę.

W programie znalazł się między innymi występ aktorów teatru „Ale heca” działającego przy Szkole Podstawowej w Racławicach, którzy zaprezentowali spektakl „Pisk orła” wg scenariusza Adama Szafrańca, koncertował zespół Sokoły, czytano wiersze, a lokalny historyk pan Kazimierz Tomczyk przybliżył historię dążenia do wolności. Dopełnieniem oprawy wieczoru były iluminacje w barwach narodowych, które rozświetliły fasadę budynku.

Gminne obchody „Wieczoru naszej niepodległości” odbyły się zgodnie z tradycją w Chochołowym Dworze w dniu 9 listopada. Program artystyczny o charakterze patriotycznym zaprezentowały podczas koncertów: orkiestra dęta z Przegini, młodzieżowy zespół „MAZURECZEK”, dzieci ze świetlicy „Nadzieja”, laureaci gminnego konkursu pieśni patriotycznej oraz zaprzyjaźniona młodzież z Litwy. Na zakończenie wieczoru tradycyjnie wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa pn. „STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI 2018”.

W podniosłej atmosferze niepodległość świętowano w kościele pw. św. Bartłomieja w Jerzmanowicach w dniu 11 listopada, gdzie została odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny oraz koncert zatytułowany „Wiara i Patriotyzm”. Program ubogaciły swoimi występami orkiestra dęta i koło gospodyń z Jerzmanowic oraz milusińscy z Niepublicznego Przedszkola Skrzat. Uroczystego charakteru koncertu dodała przepięknie wykonana dekoracja kościoła w barwach biało-czerwonych autorstwa Marii Szlachetki i Małgorzaty Wites oraz iluminacje na elewacji świątyni.

Również 11 listopada Niepodległość uczczono w Przegini. W remizie OSP program artystyczny zaprezentowały lokalne zespoły tj.: zespół śpiewaczy Przeginianki, orkiestra dęta, młodzież ze scholi Nadzieja, zespół Sokoły oraz młodzież szkolna. Dopełnieniem występów artystycznych i koncertów była projekcja filmu zat. „Wyklęty”. Wydarzenie odbyło się pod nazwą festiwal „Światło Niepodległej”.

12 listopada obchody dla Niepodległej odbyły się w Racławicach. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny. Oprawę muzyczną zapewniła Jurajska Orkiestra Dęta z Racławic i Czubrowic. Dalsza część uroczystości odbyła się w sali Wiejskiego Domu Kultury, gdzie mieszkańcy mogli oglądnąć występ pt. „Pisk orła” w wykonaniu młodzieży z teatrzyku „Ale heca” pod kierownictwem Agaty Skotnicznej. Dopełnieniem spotkania patriotycznego był wykład pana Kazimierza Tomczyka, w którym przybliżył rys historyczny poświęcony dojściu Polski do Niepodległości.

Dzięki zaangażowaniu dzieci, młodzieży oraz wielu lokalnych grup społecznych świętowała cała wspólnota Gminy Jerzmanowice-Przeginia setną rocznicę odzyskania przez Polskę NIEPODLEGLOŚCI. Wielość obchodów świadczy o wadze tego święta dla Polski i Polaków.